Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (80)
- (20)
- (9)
- (68)
- (75)
- (7)
- (36)
- (9)
- (1)
- (36)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (68)
- (38)
- (2)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (37)
- (82)
- (2)
- (45)
- (1)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (114)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (46)
- (61)
- (94)
- (123)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (94)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine ZOOM™ Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, IPG-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing; For Use With: ZOOM IPGRunner Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Midi Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional laemmli system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 10%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Tris-Acetate gels offer high-resolution protein separation while maintaining protein integrity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 5 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The NuPAGE Bis-Tris Midi Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 5 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 10%
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 10 x 10 Gels kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 10%, WedgeWell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. Novex Tris-Glycine gels provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands, based on traditional Laemmli protein electrophoresis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Content And Storage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Novex Tris-Glycine Plus midi protein gels, WedgeWell format are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein chemistry, allowing the use of Laemmli sample and running buffers. The gels offer reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 180 Days |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Empty Gel Cassettes with Combs, Midi, 12 + 2 well
Pour midi-sized gels with these empty pre-assembled, single-use plastic cassettes with combs
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MP Biomedicals™ Precast Gel Plus, Bis-Tris, 4 to 20% Acrylamide, 10 Wells
Precast gel optimal for Bis-Tris PAGE Electrophoresis, resilient to mechanical stretching during handling, and featuring outlined and numbered wells for easy loading tracking.
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 14%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 14% |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, 2D-well
Separation Range: 30 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More